تلفن تماس : 30 50 00 66 - 021

ال اس اف | lsf

تاریخ انتشار : 2021/09/27

سازه ‏ال اس اف (LSF) اسکابن، سبک مثل پر مقاوم مثل الماس
صنعت ساختمان از صنایع پیشرو در جهان است که هر ساله شاهد تحول جدیدی در این صنعت در دنیا هستیم. محققان و پژوهشگران عرصه ساختمان در تلاشند که بهترین فناوری ها و جدیدترین روش ها را در این صنعت به کار برند یی از اهداف اصلی این پژوهشگران افزایش ایمنی و به حداقل رساندن وزن سازه های فولادی و بتنی است. دستیابی به این اهداف به ویژه برای کشورهای زلزله خیزی مثل ایران از اهمیت دوچندانی برخوردار است سازه ‏ال اس اف (LSF) یکی از فناوری های جدید در صنعت ساختمان همانند کانکس است. پیشینه این فناوری به سال ۱۹۵۰ برمی گردد ولی از دهه ۱۹۹۰ میلادی تقریبا استفاده از این فناوری رونق گرفت. در این نوشتار به بررسی این سبک ساختمانی خواهیم پرداخت.

سازه ‏ال اس اف (LSF) چیست؟
‏ال اس اف (LSF) در اصل یک سازه پیش ساخته ای که از مقاطع باریک و نازک فولادی با دیواره های نازک تشکیل شده است این مقاطع فولادی در این سازه، ورق های کم ضخامت فولادی هستند که پوششی از گالوانیز سطوح آن را پوشانده است. این ورق ها به وسیله دستگاه هایی ویژه و شیوه ساخت رولی، نورد شده و به شکل پروفیل های سبک با اندازه های متنوع ساخته می شوند. این سازه پیش ساخته فولادی در بیشتر موارد به صورت خشک و به وسیله اتصالات پیچیده نصب و اجرا می گردند.
سازه ال اس اف از منظر ساختمان سازی نقش چارچوب یا اسکلت ساختمان را ایفا می کند. باقی بخش های ساختمان را نیز برای سبک سازی هر چه بیشتر سازه، از پروفیل های سرد نورد شده می سازند. برای جنبه زیبا سازی ساختمان این پروفیل ها را با مصالحی از جمله سنگ، سرامیک و پی وی سی می پوشانند. در مورد فضای داخلی ساختمان نیز باید اشاره کرد که فضای داخلی ساختمان تفاوت چندانی با ساختمان های معمولی ندارد.

موارد استفاده از سازه ‏ال اس اف (LSF)
 ساختمان های مسکونی و مجتمع های آپارتمانی چند واحدی کمتر از ۵ طبقه
 مجتمع های ورزشی و آموزشی مثل سالن های ورزشی،مدارس، دانشگاه ها، سالن های چند منظوره
 مجتمع ها و کارخانه های صنعتی و عمرانی، کارگاه های فنی و حرفه ای
 برای احداث نیم طبقه در فضاهای با ارتفاع زیاد
 افزودن طبقات در بخش پشت بام به واحدهای ساختمانی و آپارتمان ها
 احداث و ساخت شهرک های مسکونی در کمترین زمان ممکن در شرایط اضطراری
 ساخت و ساز هر سازه یا واحد ساختمانی ه با محدودیت طبقه روبرو است

اجزای یک سازه ‏ال اس اف (LSF)
سازه های ال اس اف مانند هر سازه دیگری از بخش های مختلفی تشکیل شده است. به طور کلی یک پنی از سازه ال اس اف شامل چند قسمت اصلی و مهم است که در ادامه به آن اشاره می کنیم:
به طور کلی یک واحد از این سازه شامل چند بخش اصلی به شرح ذیل است:
 ورق ها و مقاطع فولادی سرد نورد شده به منظور اجرا و نصب سازه
 صفحات به اصطلاح تخته گچی به منظور پوشش داخلی سازه
 لایه عایق حرارتی و صوتی به منظور عایق بندی صوتی و حرارتی ساز

نحوه نصب و اجرای سازه ‏ال اس اف (LSF)
برای نصب و اجرای سازه ال اس اف باید مثل سایر ساختمان ها و سازه های عمرانی دیگر عمل کرد و تمام پیش نیازهای لازم برای ساخت و ساز را مثل هر ساخت و ساز دیگری در نظر گرفت؛ از جمله این مقدمات، طرح ها و نقشه های معماری سازه، آزمایشات خاک و بررسی های خاک شناسی، مکان یابی سازه و بررسی موقعیت قرار گیری سازه از نظر لرزه شناسی و بقیه مواردی و نکاتی که باید برای هر ساخت و سازی در نظر گرفت در مجموع اجرای سازه ‏ال اس اف (LSF)می توان به شرح زیر، فهرست بندی کرد.
 اجرای پی و فونداسیون سازه
 اجرای اسکلت و ستون بندی سازه شامل دیوارها و سقف
 اجرا و نصب پوشش های درونی و بیرونی سازه
 اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی سازه
 احداث و نصب درب و پنجره سازه

ال اس اف

ال اس اف

اجرای پی و فونداسیون
برای اجرای دیوارها نیاز به یک فونداسیون به عمق ۵۰ سانتی متر است. بعد از اینکه فونداسیون پایان یافت، انکر بولت ها در فواصلی که از قبل تعیین شده است در درون فونداسیون جایگذاری می کنند تا به وسیله آن ها دیوارها به خوبی در محل خود ثابت گردند.
نصب و اجرای دیوارها
پس اجرای کامل پی ها، نصب دیوارها آغاز می گردد. همان طور که در سطر بالا اشاره شد برای نصب و اجرای دیوارها و ثابت نگه داشتن آن ها از انکربولت هایی بهره برده می شود که در داخل پی جای گذاری شده است. دیوارها در سازه های ال اس اف مسئول تحمل بارهای ثقلی و کناری هستند.
دیوارهای باربر را به وسیله نوعی از مهارکننده های فرعی در مکان تعیین شده اجرا می کنند. در ساختمان های ساخته شده با سازه پیش ساخته ‏ال اس اف (LSF) با هدف باربری حاشیه ای سازه، از دیوارهای که نقش باربر را دارند، بهره برده می شود. میله های مهار اجرا شده در فونداسیون در این مرحله به دیوارهای باربر اتصال داده می شوند. دیوارهای غیر باربر که اصولا تاثیری بر ساختار و سازه برجای نمی گذارد در انتها کار به مجموعه افزوده می شوند.
نصب و اجرای سقف
برای اجرای سقف در سازه ‏ال اس اف (LSF) از شیوه های مختلفی استفاده می کنند. یکی از مهم ترین این روش ها استفاده از خرپاهای سقفی و سیستم تیر ریزی مسطح است. پوشش سقف در این سازه ها به صورت خشک یا بتن درجا نصب می شود. ساخت این سازه ها به صورت معمول از تیرچه های فلزی سرد نورد شده تشکیل شده است که فواصل آن ها با در نظر گرفتن ظرفیت باربری عضو واندازه قطعات پوشش سقف مشخص می شود.
نصب و اجرای قسمت پوشش‌های داخلی و خارجی
در پوشش های بیرونی یا به اصطلاح همان نمای سازه می توان از انواع مصالح مدرن و سنتی بهره برد. نما رای می توان هم به صورت ملات تر هم به صورت خشک پیاده سازی کرد در پوشش دیوارها در داخل سازه نیز می توان از متریال های متنوع همچون رنگ، دیوارپوش، کاغذ دیواری و غیره بهره برد در مورد پوشش کف سازه از انواع کفپوش ها، موکت و پارکت می توان استفاده نمود. برای عایق کاری دیوارهای داخلی و خارجی امکان استفاده از ورق های پلی استایرن به ضخامت ۵ سانتی متر وجود دارد.
اجرای تأسیسات برقی و مکانیکی سازه
تاسیسات مکانیکی استفاده شده در سازه ‏ال اس اف (LSF) شامل لوله کشی های لازم برای آبرسانی و سامانه تهویه مطبوع می شود. در بیشتر موارد برای لوله کشی از لوله های سوپرپایپ و پی وی سی بهره برده می شود که دارای مزایای بسیار زیادی نسبت به لوله های فلزی و چدنی هستند و مقاومت و انعطاف بیشتری از آن ها دارند. برای نصب سیستم تهویه مطبوع هم نظر و سلیقه کارفرما در درجه اول اهمیت قرار دارد.
تاسیسات برقی نیز شامل سیم کشی، تابلوهای برق، انواع کلید و پریز، لامپ ها و سیستم روشنایی است. به دلیل پیش ساخته بودن این سازه ها و وجود منافذ کافی در سازه، نصیب تاسیسات برقی در سازه ‏ال اس اف (LSF) بسیار راحت و آسان انجام می گیرد.
نصب درب و پنجره
در مورد نصب درب و پنجره مانند هر سازه معمولی دیگری می توان از انواع درب ها و پنجره های مدرن پی وی سی و یا آلومینیومی استفاده کرد که بستگی به نظر و سلیقه کارفرما دارد.
امتیازات سازه ‏ال اس اف (LSF)

سازه ‏ال اس اف (LSF) با توجه به نکاتی که در بالا اشاره شده از یک سری امتیازات برخوردار است که استفاده از آن را به عنوان یک سازه مرغوب و با کیفیت برای ساخت، مطلوب و به صرفه می کند. از مهم ترین این امتیازات می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 وزن بسیار پایین و سبک در قیاس با دیگر سازه های موجود در بازار
 آسان بودن اجرا و نصب سازه و در پی آن کم شدن هزینه نیروی کار
 امکان اجرای تعداد سازه های زیاد به صورت همزمان و در کمترین زمان ممکن
 کیفیت ساخت بسیار عالی و یکنواختی در کیفیت سازه ها در تمام بخش ها
 استواری و استحکام بسیار مطلوب سازه
 قابلیت نصب و اجرای سازه در تمامی شرایط آب و هوایی و در هر موقعیت جغرافیایی
 استفاده از مصالح با امکان بازیافت
 مقاومت مطلوب در برابر انواع آتش سوزی ها و سایر مخاطرات محیطی
 مقاومت بسیار عالی در برابر هوازدگی و خوردگی های شیمیایی
 دوام و طول عمر بسیار بالا
 انعطاف پذیری بسیار کم نظیر در هنگام اجرای سازه
 مقاومت بسیار عالی سازه در برابر زلزله
 اشغال حداقل فضا برای اجرای سازه
 مقاومت بسیار خوب در برابر نفوذ حشرات و حیوانات موذی به داخل سازه

شرکت کانکس اسکابن با پیشینه بسیار درخشان در زمینه نصب و اجرای انواع سازه های پیش ساخته، مقاوم و با کیفیت مفتخر است که نصب و اجرای سازه ‏ال اس اف (LSF)را همانند کانکس با بهترین متد و برترین متریال های موجود در بازار با کیفیت ساخت بسیار عالی برای مشتریان و هم میهمانان عزیز در کمترین زمان ممکن انجام می دهد
برای آگاهی از جزئیات اجرای سازه ‏ال اس اف (LSF) توسط شرکت اسکابن و استعلام قیمت ال اس اف با بخش فروش شرکت کانکس اسکابن تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه ها بسته شده اند.