تلفن تماس : 30 50 00 66 - 021

کانکس ضد زلزله

تاریخ انتشار : 2021/09/03

کانکس ضد زلزله اسکابن، امنیت و آرامش در برابر زلزله
در ابتدای بحث درباره کانکس ضد زلزله اسکابن باید گفت: وقوع زلزله رویدادی است که به طور مستمر از زمان های گذشته تا امروز به عنوان یک بلای طبیعی زندگی و حیات بشر را تهدید کرده است و همچنان پیش بینی این پدیده برای دانش بشری امری مبهم و مجهول است. این رویداد به ویژه در برخی مناطق جهان از جمله کشور عزیزمان ایران که بر روی گسل های فعال قرار گرفته و از مناطق زلزله خیز جهان به شمار می روند، از اهمیت بیشتری برخوردار است.
همانطور که گفتیم به علت قرار گرفتن ایران بر روی کمربند زلزله خیز جهان این پدیده به دفعات متعدد با شدت های متفاوت جان و مال مردمان این پهنه از جهان را مورد تهدید قرار داده و و خسارات عظیم مالی و جانی به آن ها وارد کرده است. از آن جمله می توان به زلزله های ویران گر بم و کرمانشاه اشاره کرد. با توجه به همه این موارد، صنعت کانکس سازی برای مقابله با خطرات ناشی از زلزله و کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از زمین لرزه، اقدام به طراحی، ساخت و اجرای کانکس ضد زلزله با مقاومت عالی در برابر زلزله نموده است.
در این شرایط است که استفاده از یک کانکس ضد زلزله چه به صورت مستقل، چه در حیاط منازل و خانه های مسکونی امری پیشگیرانه به شمار می رود چرا که بسیاری از زمین لرزه های بزرگ، پیش لرزه هایی دارند که به نوعی هشداری برای زمین لرزه اصلی است. در چنین شرایطی و با توجه به این که ماندن در خانه های مسکونی سنتی و آپارتمان های آجری ممکن است باعث صدمات جدی به افراد شود؛ استقرار در کانکس ضد زلزله بسیار کار عاقلانه ای است که باعث می شود از خسارات جانی و مالی ناشی از زلزله اصلی به خوبی جلوگیری شود. پس از زلزله نیز به دلیل شکستگی و خرابی واحدهای مسکونی سنتی و البته احتمال وقوع پس لرزه های متعدد، وجود یک کانکس ضد زلزله جهت استقرار زلزله زدگان، می تواند آرامش و ایمنی را برای این عزیزان به همراه داشته باشد.

کانکس ضد زلزله و نکات مهم در ساخت آن
یک نکته را قبل از شروع به بحث ساخت کانکس ضد زلزله یادآور می شویم و آن اینکه منظور از کانکس ضد زلزله، سازه پیش ساخته ای است که با سقوط آوار و مصالح ساختمانی سنگین دچار هیچ نوع صدمه ای نشود و از افراد درون سازه در مقابل خطرات ناشی از زلزله محافظت نماید وگرنه که همه انواع کانکس ها در هنگام زلزله به علت استفاده از متریال های مرغوب و پیوستگی بین اجزا، دارای مقاومت نسبی هستند و کمتر در معرض تخریب قرار می گیرند.هدف از ساخت کانکس ضد زلزله در اصل ساختن یک سازه امن و پناهگاه مقاوم در برابر زلزله است. در ساخت این سازه، باید از اجزای اصلی اسکلت با فاصله ۲۰ سانتیمتری بهره برده شود و ستون ها به همراه گره های فرعی از آهن آلات مقاوم و سنگین با جوش هایی ممتد و سراسری و استاندارد به یکدیگر اتصال پیدا کند. این سازه های ضد زلزله توسط کادر فنی شرکت کانکس سازی اسکابن با ابعاد و امکانات متنوع طراحی و ساخته می شوند و بسیار شباهت ساختاری با کانتینرهای مسکونی دارند. ویژگی اصلی این کانکس ها مقاومت بسیار عالی اسکلت و بدنه سازه در برابر مخاطرات ناشی از زلزله است.
بیشترین تمرکز در ساخت یک کانکس ضد زلزله، باید در بخش اسکلت بندی و فونداسیون انجام گیرد که یکی از اصلی ترین نکات در ساخت و استحکام بخشی به سازه است. در ساخت یک سازه ضد زلزله علاوه بر بحث اجرا در محل، مقاوم سازی فونداسیون، استفاده از متریال با کیفیت و مرغوب و رعایت نکات فنی و مهندسی در بدنه سازه بسیار اهمیت دارد؛ به این علت که رعایت این نکات، باعث بالا بردن مقاومت سازه و استحکام قطعات در هنگام زلزله و قبل و بعد از آن خواهد شد. البته نباید گزینه سبک سازی سازه را نیز فراموش کرد این عامل در صورت از هم گسیختگی کانکس در اثر زلزله های سهمگین، خسارات جانی کمتری را به افراد درون کانکس وارد خواهد آورد. لذا باید دقت کرد در ساخت کانکس از پنل های دارای دانسیته مناسب بهره برد.

کانکس ضد زلزله

کانکس ضد زلزله

ویژگی های فنی کانکس ضد زلزله
همان گونه که از نام کانکس ضد زلزله مشخص است این سازه دارای یک اسکلت بندی بسیار مقاوم می باشد. برای رسیدن به این اسکلت مستحکم به جای استفاده از پروفیل های ۴۰*۴۰ از پروفیل های مقاومت تر در ابعاد ۴۰*۸۰ و به جای رعایت فواصل یک متری بین دهانه ستون ها، فاصله ۲۰ سانتی متری برای فاصله بین دهانه ستون ها استفاده می شود. این عمل باعث می شود تحمل بار بر روی اسکلت سازه ضد زلزله پیش ساخته تا ۸ برابر نسبت به سازه های پیش ساخته معمولی بالا برود و کانکس ضد زلزله مثل یک قفس پولادین، محتویات و افراد مستقر درون خود را به خوبی در برابر رویدادهای مخاطره آمیز ناشی از زلزله محافظت کند.
کانکس ضد زلزله و امکانات پیش بینی شده برای آن
امکانات و جزئیات داخلی کانکس ضد زلزله بر اساس نیاز و خواست مشتری قابلیت تغییر دارد و کانکس سازی اسکابن شرایطی را قرار داده است تا خریداران محترم بر طبق نیاز و سلیقه خود امکانات داخلی کانکس را انتخاب و به شرکت سازنده سفارش دهند. برای نمونه یک کانکس ضد زلزله می تواند از یک اتاق امن ۳ در۴ تا یک کانکس ویلایی با اتاق های متعدد و امکانات زیست بسیار با کیفیت و مرغوب سفارش گذاری شود. در این زمینه شرکت اسکابن هیچ محدودیتی در جهت تولید انواع کانکس های ضد زلزله برای خریداران متصور نیست.
شرکت کانکس سازی اسکابن با پیشینه ای درخشان و ربع قرن تلاش مجدانه در زمینه تولید انواع کانکس ها مختلف مفتخر است جهت کمک به حفظ آرامش و امنیت هموطنان عزیز به ویژه هموطنان مناطق زلزله خیز کشور، کانکس ضد زلزله اسکابن را با طراحی جذاب و مقاومت بسیار مطلوب و امکاناتی بی نظیر به مشتریان گران قدر خود ارائه کرده است. برای سفارش و استفاده از مشاوره های تخصصی در زمینه خرید انواع کانکس ضد زلزله با مرکز فروش کانکس شرکت اسکابن تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه ها بسته شده اند.