تلفن تماس : 30 50 00 66 - 021

کانکس مهدکودک چیست و چه کاربردی دارد؟

تاریخ انتشار : 2021/07/08

کانکس مهدکودک چیست؟
امروزه روش های نوینی در حوزه تربیت کودکان به وجود آمده است که هر یک با توجه به ویژگی هایی که دارند توانسته اند افقی جدید در حوزه آموزشی به وجود آورند. روانشناسان و مشاورین حوزه تربیت کودک بر این اعتقادند که استفاده از ابزار های آموزشی مانند کانکس مهدکودک می تواند تاثیر بسزایی در آموزش صحیح کودکان داشته باشد. به همین دلیل شاهد گسترش این روش ها هستیم.
یکی از روش های نوین آموزش صحیح کودکان استفاده از کانکس مهدکودک در محیط مهد های کودک می باشد. این نوع کانکس ها به عنوان یک محیط کوچک برای بازی کودکان در نظر گرفته می شوند که استفاده از آن به عنوان یک خانه مستقل می تواند حس استقلال طلبی را در کودکان به وجود آورد. در واقع القای حس استقلال طلبی در کودک می تواند حس مسئولیت پذیری و خلاقیت را در آن ها به صورت چشمگیری افزایش دهد.
کانکس مهدکودک متناسب با شرایط و محیط مهد های کودک طراحی و ساخته می شود و می توان ابعاد مختلفی از آن را در بازار مشاهده کرد. برای این که بتوان بهترین و مناسب ترین نوع آن را انتخاب کرد، باید به شرایط مختلفی از جمله گروه سنی کودکان، اندازه و ابعاد مهدکودک، نوع نیاز کودکان و … توجه کرد که در همه ی این موارد بهتر است از مشاور های آموزشی که در این حوزه تجربه کافی دارند، کمک گرفت.

ساختار کانکس مهدکودک چگونه است؟
امروزه انواع مختلفی از کانکس مهدکودک در بازار موجود می باشد که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند. اما نکته ی مشترکی که در ساختار همه ی این کانکس ها به چشم می خورد، وجود یک اتاق کلی می باشد که ممکن است این اتاق به صورت سرتاسری باشد و یا این که از اتاق های فرعی دیگر در آن استفاده شده باشد. در همه ی این کانکس ها فضایی به عنوان تراس ورودی در نظر گرفته شده است.
در رابطه با سقف کانکس مهدکودک باید گفت که، سقف همه ی آن ها به صورت شیبدار می باشد. سقف این نوع کانکس ها نسبت به کانکس های معمولی کوتاه تر می باشد. چرا که از آن به عنوان خانه ی کودک استفاده می شود و ارتفاع آن باید متناسب با قد کودکان باشد تا در برداشتن وسایل دچار مشکل نشوند. طراحی این نوع کانکس ها به صورت فانتزی بوده و از طرح ها و شکل های کودکانه و یا شخصیت های کارتونی برای طراحی آن ها استفاده می شود.
معمولا کف کانکس مهد کودک حدود ۱۵ سانتی متر از کف زمین فاصله دارند که این فاصله برای جلوگیری از ورود حیوانات و جانوران به داخل کانکس در نظر گرفته شده است. نکته ی مهمی ک در طراحی این نوع کانکس ها وجود دارد و در بین همه ی آن ها مشترک است، توجه به طراحی کودکانه ی آن است. همان طور که گفته شد این کانکس ها برای بازی های کودکانه طراحی شده اند. بنابراین تمام المان های به کار رفته در آن باید طبق سلیقه ی کودکان باشد تا کودکان متوجه تفاوت آن با خانه ی بزرگسالان نشوند.

کانکس مهدکودک

کانکس مهدکودک

مزایای استفاده از کانکس مهدکودک
حال که با کارایی کانکس مهدکودک آشنا شدید ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که استفاده از این نوع کانکس ها چه مزایایی دارد؟ در پاسخ به این سوال موارد متعددی را می توان بیان کرد که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.
۱_ حضور کودک در چنین محیطی باعث استقلال طلبی و مسئولیت پذیری کودک می شود. کودک در این فضا یاد می گیرد که تمام مسئولیت های مربوط به یک خانه با اوست. این مسئولیت ها می تواند شامل نظافت، مرتب کردن فضای زندگی، نگهداری از وسایل و … باشد.
۲_ حضور کودک در این نوع کانکس ها باعث می شود تا کودک اصول نگهداری از خانه را یاد گرفته و توانایی اداره یک خانواده در او تقویت شود.
۳_ با توجه به این که کودکان به بازی های گروهی در این نوع کانکس ها مشغول می شوند حس مشارکت و همکاری در آن ها تقویت شده و همین موضوع می تواند باعث تقویت روابط اجتماعی و فرهنگی آن ها در آینده شود.
۴_ استفاده از ابزار های مختلفی که در فضای این کانکس ها وجود دارد باعث سهولت در آموزش شده است و مربیان می توانند ضمن بازی با کودک در این محیط، نکات آموزشی را نیز به آن ها بیاموزند.

امکانات رفاهی کانکس مهدکودک
همان طور که می دانید امروزه استفاده از ابزار های نقشی اساسی در آموزش دارند و در واقع استفاده از ابزار باعث سهولت در یادگیری شده است. کانکس مهدکودک اسکابن نیز به عنوان یک ابزار آموزشی باید از یک سری امکانات رفاهی برخوردار باشد تا کودک با بهره گیری از آن ها بتواند ضمن بازی کردن، نکات آموزشی را هم یاد بگیرد. البته امکانات رفاهی این نوع کانکس ها متناسب با گروه سنی کودکان در نظر گرفته می شود. برای مثال برای یک گروه سنی خاص ممکن است از تراس بزرگ همراه با باغچه در ورودی کانکس استفاده شده باشد.
علاوه بر این ممکن است در باغچه و حیاط در نظر گرفته شده برای کانکس مهدکودک از انواع وسایل بازی مانند سرسره و تاب استفاده شده باشد. سیستم روشنایی مناسب یکی دیگر از امکانات رفاهی است که در تمام انواع کانکس های مهدکودک باید به آن توجه شود. استفاده از پنجره یکی از المان هایی است که می تواند در تامین روشنایی محیط کانکس موثر باشد. نکته ی مهمی که در تهیه ی امکانات رفاهی این نوع کانکس ها وجود دارد این است که نباید از وسایل خطرناک استفاده کرد تا امنیت کودکان به خطر نیفتد.
بهتر است برای تهیه ی کانکس مهدکودک آن را به صورت سفارشی از محل هایی که اقدام به تولید آن می کنند، تهیه نمایید تا تمام ویژگی های آن متناسب با نوع نیاز شما باشد. کانکس هایی که به صورت آماده در بازار موجود می باشند ممکن است تمام امکانات مورد نظر شما را نداشته باشند و نتوانند آن طور که باید پاسخگوی نیاز شما باشند. به همین دلیل نوع سفارشی آن خصوصا شرکتهای معتبری چون کانکس اسکابن می تواند گزینه ی مناسب تری برای شما باشد.

پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر باعث بهبود روش های آموزشی شده است. به طوری که شاهد استفاده از ابزار ها و شیوه های نوین در این حوزه هستیم که یکی از جدید ترین آن ها کانکس مهدکودک می باشد. این کانکس ها با طراحی مخصوصی که دارند توانسته اند قدم مهمی در تعلیم و تربیت کودکان بردارند.

خواهشمند است جهت سفارش و خرید کانکس مهد کودک با کیفیت بالا با کارشناسان شرکت کانکس اسکابن تماس حاصل نمائید.

دیدگاه ها بسته شده اند.